XXXI Dni IPP „Transformacja, rozwój i tożsamość” 19.02.2022 paneliści

Zapraszamy na konferencję

XXXI Dni IPP

wokół tematu

„Transformacja, rozwój i tożsamość”

Prelegenci:

Danielle Brun

Sophie Kecskemeti

Prowadzenie:

Jean-Marc Chauvin

Panel:

Magdalena Górecka

Norbert Kacprzak

Dominik W. Rettinger

Jan Borowicz

Danielle Brun: „Kobiecość między celową cenzurą a cenzurą psychiczną”

Profesor emerytowana Uniwersytetu Paris 7-Denis Diderot, psychoanalityczka, członkini Towarzystwa Przestrzeń Psychoanalityczna, prezes Towarzystwa Medycyna i Psychoanaliza (SMP), autorka wielu pozycji psychoanalitycznych, między innymi: La maternité et le féminin (Macierzyństwo i kobiecość); L’enfant donné pour mort (Dziecko skazane na śmierć); L’Empreinte du corps familial. Mémoire des cicatrices, (Piętno na ciele rodziny. Pamięć blizn); La féminité retrouvée (Odnaleziona kobiecość).

*

Sophie Kecskemeti: „Pychopatologia nastolatków”

Psychiatra, psychoanalityczka. Specjalizuje się w adolescjencji. Była ordynatorem w Przychodni Dupré, założonej przez Fundację Zdrowie Studentów Francji (Fondation Santé des Étudiants de France; 2003-2011). Od 2011 roku jest ordynatorem przychodni przyszpitalnej dla młodzieży i młodych dorosłych Towarzystwa Zdrowia Psychicznego w 13 dzielnicy Paryża (ASM 13). Jej teksty były publikowane w Revue française de Psychanalyse, Revue de Psychothérapie Psychanalytique de Groupe, Évolution Psychiatrique. Uczestniczyła również w wielu pracach zbiorowych.

***

Jean-Marc Chauvin : prowadzenie konferencji.
Psychiatra, psychoterapeuta i psychoanalityk szkoleniowy, członek założyciel Szwajcarskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, bliski współpracownik Jean-Michela Quinodoza, związany z nurtem winnicottowskim oraz Centrum Psychoanalizy Raymond de Saussure w Genewie.
***

Magdalena Górecka: „Artystyczne atelier psychoterapeuty – twórcza przestrzeń rozwoju”

Refleksje na temat roli twórczości artystycznej w rozwoju warsztatu psychoterapeuty, na przykładzie pracy nad jednym z filmów z grupą adolescentów. Film, o którym mowa, jest opowieścią o integracji różnych odsłon siebie w okresie dorastania. „Uczucia i myśli, które towarzyszyły mi na planie filmowym, podczas montażu i wielu rozmów o znaczeniu wspólnego obrazu przypominały mi przeżycia, których doświadczam w pracy psychoterapeuty i w procesie stawania się psychoterapeutą”.

Psycholog, psychoterapeutka psychoanalityczna, członek Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii w Warszawie. Pracowała naukowo z problematyką okresu adolescencji m.in. nad projektem ,,Warsaw Adolescent Study” w Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej ,,Pro-M” Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Autorka filmów fabularnych i dokumentalnych w obszarze projektów kulturalnych i edkacyjnych (m.in. dla Narodowego Centrum Kultury i Biura Edukacji m.st. Warszawy) oraz kina niezależnego. Wiele lat prowadziła zajęcia artystyczne, podczas których młodzi ludzie tworzyli autorskie projekty filmowe.

*

Norbert Kacprzak: „Uzależnienie i przemiana”

Certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Instytutu Psychoanalizy i Psychoterapii. Praktykę prowadzi w Warszawie.

*

Dominik W. Rettinger: „W jaki sposób bohaterowie powieści wychowują autora: czy można uwolnić się od siebie, pisząc powieści?”

Dominik W. Rettinger: absolwent kulturoznawstwa, Uniwersytet Wrocławski; absolwent Wydziału Reżyserii, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i TV – Łódź; scenarzysta filmowy (filmy fabularne i seriale TV), dramaturg teatralny (3 sztuki wystawione), pisarz (8 powieści wydanych, 9. ukaże się w kwietniu 2022).

*

Jan Borowicz: „Perwersyjne przekształcenia przeszłości – polska pamięć o Zagładzie” (raport z 2021 roku)

dr Jan Borowicz, psychoterapeuta psychoanalityczny, kulturoznawca. Członek PTPP, kandydat PTPa, współpracownik Instytutu Kultury Polskiej UW. Autor książek: „Nagość i mundur. Ciało w filmie Trzeciej Rzeszy” (2015) oraz „Pamięć perwersyjna. Pozycje polskiego świadka Zagłady” (2020).

*********************************************************

Konferencja odbędzie się na platformie zoom. Cena konferencji: do 31 stycznia – 170 zł, od 1 lutego – 220 zł. Zgłoszenia wraz z dowodem wpłaty prosimy przesyłać do 14.02.2022 na adres ipp@ipp.waw.pl. Wpłaty z dopiskiem „Konferencja” prosimy kierować na konto IPP: 34 1020 1156 0000 7102 0008 5688. W celu otrzymania faktury prosimy o wcześniejsze wysłanie osobnego maila na adres: skarbnikipp@gmail.com.

Dodano: 11.01.2022, do Konferencja Psychoanalityczna Dni IPP