3Zapraszamy na film Kornblumenblau reż. Leszek Wosiewicz
Gościem spotkania po projekcji filmu będzie terapeuta psychoanalityczny Jan Borowicz dyskusję poprowadzi filmoznawca, filozof Kuba Mikurda
26 listopada Kino Iluzjon godz. 18.00 sala Mała Czarna
www.iluzjon.fn.org.pl
ptpp.pl

Kornblumenblau reż. Leszek Wosiewicz
Młody muzyk Tadeusz Wyczyński trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu za działalność konspiracyjną. Skierowany do oddziału doświadczalnego, zostaje zarażony tyfusem. Rodzi się w nim imperatyw przeżycia za wszelką cenę. Kornblumenblau to tytuł niemieckiej piosenki granej przez więźnia na obsesyjne żądanie blokowego. Dzięki temu dostaje się do obozowej orkiestry i do wymarzonego bloku artystów, co daje mu szansę przeżycia. Po wyzwoleniu obozu przez żołnierzy radzieckich ochoczo gra im Katiuszę, by dostać miejsce w pociągu.
Po raz pierwszy w dziejach polskiej kinematografii temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie, pozbawiony wymiaru społeczno-politycznego bądź psychologicznego ludzkiego cierpienia. Obóz jest dla reżysera doskonałym miejscem do obserwacji ludzkich postaw i zachowań, a głównie bezwzględnego biologizmu. Film jest także krytycznym głosem we współczesnej dyskusji nad kondycją i rolą artysty w społeczeństwie.
Donata Zielińska, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996

Rezerwacja biletów: tel. +48 22 848 33 33, e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Streszczenia dyskusji ze spotkań oraz materiały o twórcach i filmach można znaleźć na naszym blogu:
www.ukryte-psf.blogspot.com/.

https://www.facebook.com/pages/Ukryte-psychoanalityczne-spotkania-filmowe/297922043638717